2014 Results

5/25 – Zimmerman: Non-competitive  Collage-images-for-website-results-page
HOST  728 Cadets


June 12  Princeton

GRAND CHAMPION
80.8  Champlin Park

CLASS AAA
79.8  728 Cadets (Color Guard and Drumline)
73.2  The Patriots

CLASS AA
74.0  Milaca
69.1  St. Francis
68.4  Hutchinson

CLASS A
73.9  Benson
66.2  Dassel-Cokato
64.9  Maple Lake

MIDDLE SCHOOL
52.1  Milaca Jr. High


June 13  Lake Crystal

​CLASS AAA
76.7  Mankato 77 Lancers (Grand Champions, Percussion, Drum Major)
76.4  728 Cadets (Winds, Color Guard)
74.9  Waconia
60.2  Blaine

CLASS AA
74.9  Park Center
71.2  Worthington (People’s Choice)
70.5  Owatonna
70.1  Henry Sibley

CLASS A
64.5  Winona Cotter
62.4  NRHEG
59.3  St. Peter (Spirit Award)
57.6  Dover Eyota


June 15  Albertville
OPEN CLASS
78.8  728 Cadets
74.1  Benson
66.3  St. Peter
66.2  St. Francis

HOST
St. Michael-Albertville


June 21 Owatonna
CLASS A
68.2  Kerkhoven-Murdock-Sunberg (Hornline, M&M, Drum Majors, Drumline, Color Guard)
62.6  Lake City
59.7  NRHEG
56.2  Maple River

CLASS AA
74.7  Milaca (Hornline, M&M, Drum Major)
72.8  Henry Sibley (Drumline, Color Guard)
65.7  Maple Grove
62.3  Richfield

CLASS AAA
81.7  Makato 77 Lancers (Grand Champion, M&M, Drum Major)
81.3  728 Cadets (Hornline, Drumline, Color Guard)
80.0  Waconia
74.9  Osseo (People’s Choice)

HOST
Owatonna


June 21  Waconia
CLASS A
73.7  Henry Sibley (Percussion, Color Guard)
72.3  Kerkhoven-Murdock-Sunberg (Winds)
71.4  Winona Cotter
66.7  Hutchinson
64.2  Dassel-Cokato
61.8  Richfield

CLASS AA
80.1  Park Center (Color Guard)
77.0  Litchfield (Percussion, Winds)
72.2  Sauk Rapids-Rice
66.2  St. Francis
62.9  New Prague

CLASS AAA
84.8  728 Cadets (Grand Champion, Winds, Percussion, Color Guard, People’s Choice)
84.2  Mankato 77 Lancers
82.9  Champlin Park
75.9  Owatonna
75.0  St. Cloud All City
68.3  Blaine

Hosts
Waconia

 

Owatonnia Award (combined scores between Owatonna and Waconia Band Festivals

728 Cadets (Grand Champions)


June 24  Milaca
CLASS A
62.4  Albany (Drum Major, Percussion, Color Guard)
59.4  Foley

CLASS AA
82.6  Park Center (Drum Major, Percussion, Color Guard)
79.2  Henry Sibley
78.2  Alexandria
77.5  Sauk Rapids-Rice
67.5  Bemidji

CLASS AAA
85.3  728 Cadets (Grand Champions, Percussion, Color Guard)
84.3  Mankato 77 Lancers (Drum Major)
82.2  Champlin Park
80.6  Buffalo
78.1  St. Cloud All-City

HOSTS
Milaca Jr. High
Milaca Sr. High


June 26  Fridley
CLASS AA
86.9  728 Cadets
84.8  Waconia
78.7  Owatonna
76.6  Alexandria
76.3  St. Cloud All City

CLASS A
80.3  Litchfield
75.0  Lake City
74.7  St. Michael-Albertville
67.7  Maple River


June 28  St. Cloud
CLASS AA
85.6  728 Cadets (Grand Champions, Percussion, Color Guard)
84.4  Mankato 77 Lancers
79.7  Buffalo
77.2  Sauk Rapids-Rice
73.6  St. Michael-Albertville

CLASS A
82.7  Litchfield (Percussion, Color Guard)
78.6  Milaca
67.9  Virginia
61.0  Foley
58.2  Maple Lake

HOSTS
St. Cloud All-City
St. Cloud Blue Jackets


June 29  Alexandria
Alexandria – Host
Alexandria Alumni Band – Honor Unit
Minnesota Brass Drum & Bugle Corps – Honor Unit

CLASS AAAA
89.9  728 Cadets (Grand Champions, Percussion, Color Guard)
89.8  Mankato 77 Lancers (Winds)
85.2  Champlin Park
77.8  St. Cloud All-City

CLASS AAA
87.6  Waconia (Winds, Percussion, People’s Choice)
85.85  Park Center (Color Guard)
76.8  Sauk Rapids-Rice
69.2  Bemidji
67.8  Fergus Falls

CLASS AA
80.6  Henry Sibley (Winds, Percussion, Color Guard)
70.5  Hutchinson
67.7  Richfield
67.0  Virginia
64.6  Albany

CLASS A
75.5  Kerkhoven-Murdock-Sunberg (Color Guard)
75.2  Winona Cotter (Winds, Percussion)
72.7  Benson
60.4  New York Mills
59.9  Bertha-Hewitt
55.7  Maple Lake


June 30  Roseville
CLASS AAA
90.3  728 Cadets (Grand Champions)
84.2  Champlin Park
81.0  Buffalo
68.1  Blaine

CLASS AA
87.5  Waconia
78.4  Alexandria
76.5  St. Michael-Albertville
75.0  Hastings

CLASS A
81.2  Litchfield
80.9  Henry Sibley
72.8  Richfield

 


July 10  Maple Grove
OPEN CLASS – no scores available

728 Cadets (FIRST PLACE)