2015 Results

Cadets-Summer-2015-Theme

May 23 – Zimmerman
Non-competitive
HOST  728 Cadets


June 11 – Princeton

 A
73.4 Benson
64.4 Foley
62.2 Dassel-Cokato
54.3 Maple Lake

 AA
77.1 Litchfield
74.9 Sauk Rapids-Rice
74.6 Milaca
64.6 St. Francis

AAA
77.5 728 Cadets (Color Guard, Percussion)
76.9 Waconia
60.8 Blaine

Exhibition: Milaca Junior High


June 14 – Albertville

Open Class
78.9  728 Cadets
78.0  Waconia
76.7  Buffalo
71.5  Maple Grove
69.7  St. Francis
65.6  Lake City

Exhibition: Annandale Drum Line
Faribault Middle School

Hosts: St. Michael-Albertville HIgh School
St. Michael-Albertville Junior High


June 18  –  Milaca
Middle School
52.8  Sauk Rapids-Rice Middle School
52.6  Sartell Middle School

 A
75.1  Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Drum Major)
71.5  Benson
69.7  Lake City
59.1  Foley
55.9  Royalton
54.8  Maple Lake

AA
77.9  Park Center (Drum Major)
77.4  Henry Sibley
77.1  Sauk Rapids-Rice
73.7  Bemidji
68.0  Sartell
60.6  Albany

AAA
78.6  Buffalo
76.5  Champlin Park (1 pt penalty for timing)
74.6  Patriots
71.7  Blaine

Grand Champion
82.5  728 Cadets (Drum Major, Percussion, Color Guard)


June 20  – Henry Wenger Band Festival, Owatonna

A
72.4   Kerkhoven-Murdock-Sunberg (Hornline, Marching, Color Guard)
69.8  Winona Cotter (Percussion)
67.8  Lake City
65.1  Dover-Eyota (Drum Major)

AA
77.4  Milaca (Hornline & Marching)
76.7  Henry Sibley (Percussion, Color Guard & Drum Major)
64.8  Maple Grove
61.2  Richfield

AAA
84.1  Mankato 77 Lancers (Grand Champion & Marching)
83.2  Waconia
83.1  728 Cadets (Hornline, Percussion, Color Guard,
Drum Major)

77.7  Champlin Park

Host: Owatonna
Exhibition: Faribault Crusaders


 June 20  –  Lake Waconia Band Festival

A
80.1  Litchfield (Percussion, Color Guard)
65.2  Hutchinson
62.5  Winona Cotter
61.3  Richfield
57.1  NRHEG

AA
77.6  Park Center (Percussion, Color Guard)
75.5  Henry Sibley
68.4  Sauk Rapids RIce
63.5  Maple Grove
62.9  St. Francis

AAA
84.0  728 Cadets (Grand Champion, Winds, Percussion, Color Guard, People’s Choice, Owat-onia Grand Champion)
82.3  Mankato 77 Lancers
76.4  Champlin Park
72.2  Owatonna
65.4  Blaine

Host: Waconia


June 26  – Sauk Rapids

Middle School
54.0  Milaca Middle School
53.3  Sartell Middle School

A
75.4  Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Percussion & Color Guard)
61.4  Bertha-Hewitt
61.2  Foley
60.5  Royalton

AA
85.7  Litchfield (Percussion & Color Guard)
82.9  Park Center
69.3  Sartell

AAA
86.9  728 Cadets (Percussion & Color Guard)
83.6  Buffalo
81.0  Champlin Park

Hosts: Sauk Rapids-Rice High School
Sauk Rapids-Rice Middle School


June 27  – St. Cloud

Class A
82.8  Litchfield
78.1  Milaca
73.4  Winona Cotter
71.4  Sartell-St. Stephen
66.5  Foley

Class AA
84.5  728 Cadets (Color Guard)
82.8  Mankato Lancers (Percussion)
81.3  Henry Sibley
79.7  Buffalo
78.0  Sauk Rapids-Rice
73.3  St. Michael-Albertville

Hosts: Solar Sound
Blue Jackets


June 28 – Vikingland Band Festival, Alexandria

A
77.1  Kerhoven-Murdock-Sunberg (Percussion & Color Guard)
73.0  Winona Cotter (Winds)
60.7  Bertha-Hewitt
59.5  Maple Lake
57.8  New York Mills

AA
71.9  Hutchinson (Winds & Percussion)
66.9  Fergus Falls
65.4  Richfield (Color Guard)
61.6  Albany

AAA
89.2  Waconia (Percussion & Winds)
84.5  Park Center
83.2  Henry Sibley (Color Guard)
81.5  Sauk Rapids-Rice

AAAA
92.1  728 Cadets (Grand Champion, People’s Choice,
Percussion & Color Guard)

90.9  Mankato 77 Lancers (Winds)
86.6  Champlin Park

Host: Alexandria
Honor Units: Store Bergan Skolekorps (Sandefjord, Norway)
Minnesota Brass Drum & Bugle Corps


June 29  – Roseville

A
87.9  Litchfield
76.4  Zumbrota-Mazeppa
69.8  Richfield

AA
83.8  Henry Sibley
82.9  Champlin Park
76.7  Alexandria
76.0  St. Michael-Albertville

AAA
90.1  728 Cadets (Grand Champion, Winds,
Percussion, Color Guard)

84.2  Buffalo (Drum Major)
78.8  Patriots
71.0  Blaine


July 4  – Veiled Prophet Parade, St. Louis, MO

1st Place – O’Fallon Township High School Band ( Outstanding Music Performance, Outstanding General Efftects Performance)
2nd Place – 728 Cadets (Outstanding Marching Performance)
3rd Place – Belleville East High School Band
4th Place – Collinsville High School Band
5th Place – Patriots Marching Band


July 9  –  Isanti

Open Class
89.9  728 Cadets (Percussion & Color Guard)
79.6  Hibbing
76.4  St. Francis
64.4  New Richmond
57.2  Chisago Lakes

Host: Cambridge-Isanti


July 18  – Elk River
Non-competitive
HOST  728 Cadets


July 25  – Wabasha
Non-competitive