↑ Return to Parade Results

2010 Results

________________________________________________________________

6/17 MILACA

This was a rain out so we did not compete.

________________________________________________________________

 

 

6/19 Waconia

CLASS A
77.26 Litchfield (Winds, Percussion)
75.36 Winona Cotter (Guard)
60.33 Henry Sibley
58.93 Richfield
56.92 NRHEG

CLASS AA
76.78 Sauk Rapids-Rice (Winds, Percussion)
70.37 Osseo (Guard)
67.87 212th Regiment
67.59 728 Cadets
56.69 Maple Grove

CLASS AAA
81.55 Mankato 77 Lancers (Winds, Percussion)
80.42 Park Center
74.50 Owatonna
70.28 St. Cloud All-City (Guard)
62.72 Anoka

EXHIBITION
Waconia
Waconia Drumline

GRAND CHAMPION: Mankato 77 Lancers
PEOPLE’S CHOICE: Mankato 77 Lancers

________________________________________________________________

 

 

6/23 Foley

87.1 Waconia

83.4 Sauk Rapids

82.2 Buffalo

81.1 Milaca

76.5 St. Cloud All-City

76.0 728 Cadets

70.9 St. Michael-Albertville

69.8 Bertha-Hewitt

67.9 Henry Sibley

64.6 Becker

58.9 Royalton

*59.4 Milaca Jr. High

________________________________________________________________

 

 

6/25 Sauk Rapids

88.9 Mankato Lancers

88.1 Park Center

83.9 Buffalo

78.7 728 Cadets

78.0 St. Cloud All-City

75.5 KMS

73.9 Henry Sibley

72.9 Bertha-Hewitt

65.9 Foley

________________________________________________________________

 

 

6/26 St. Cloud Granite City

 

CLASS AA

86.2 Mankato Lancers

83.4 Sauk Rapids

79.8 728 Cadets

CLASS A

75.1 Milaca

67.4 New Your Mills

66.6 Foley

65.6 Dassel-Cokato

64.5 Albany

59.9 Royalton

Host Band – St. Cloud All City

________________________________________________________________

6/26 Rockin Rogers

90.3 Litchfield (Best Drum Majors, Percussion and Colorguard)

88.5 Champlin Park

78.9 Buffalo

71.8 Virginia

65.1 Hastings

61.6 Hudson

EXIBITION

728 Cadets – Host Band

__________________________________________________________

 

 

6/27 Alexandria

CLASS A

76.12 Kerkhoven-Murdock-Sunburg (MN)

66.83 Bertha-Hewitt (MN)

61.01 Albany (MN)

59.93 New York Mills (MN)

52.97 Long Prairie-Grey Eagle (MN)

COLOR GUARD – Kerkhoven-Murdock-Sunburg

PERCUSSION – Kerkhoven-Murdock-Sunburg

WIND SECTION – Kerkhoven-Murdock-Sunburg

CLASS AA

86.41 Sauk Rapids-Rice (MN)

80.51 Winona Cotter (MN)

76.14 212 Regiment (MN)

73.45 Benson (MN)

69.33 Henry Sibley (MN)

COLOR GUARD – Sauk Rapids-Rice

PERCUSSION – Sauk Rapids-Rice

WIND SECTION – Sauk Rapids-Rice

CLASS AAA

88.23 Waconia

78.19 728 Cadets

76.02 Osseo

71.58 Fergus Falls

70.02 Bemidji

COLOR GUARD – Waconia

PERCUSSION – Waconia

WIND SECTION – Waconia

CLASS AAAA

89.67 Mankato Lancers

89.42 Park Center

81.36 Buffalo

77.13 St. Cloud All-City

76.57 Anoka

COLOR GUARD – Park Center

PERCUSSION – Anoka

WIND SECTION – Mankato Lancers

EXHIBITION

Alexandria Jefferson — Host Band

Nøtterøy School Band (Norway) — Honor Band

PEOPLE’S CHOICE – Mankato Lancers

GRAND CHAMPION – Mankato Lancers

________________________________________________________________

 

 

7/4 Annandale

__________________________________________________________